O co zapytać fotografa ślubnego?

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu, który każda para chce wyjątkowo przeżyć i zapamiętać. A nie ma na to lepszego sposobu niż uchwycenie magicznych chwil na zdjęciach. W końcu pamięć ludzka bywa zawodna. Kluczowe znaczenie ma więc znalezienie najlepszego fotografa ślubnego. I choć wybór jest duży, to musicie pamiętać, że tylko wtedy, gdy znajdziecie artystę, który powiela Waszą wizję, zdjęcia będą do Was przemawiać i wywoływać szczególne dla Waszego serca emocje. Dziś przedstawię Wam najczęstsze pytania, jakie pary zadają na pierwszym spotkaniu z fotografem. Owo spotkanie rzecz jasna może odbyć się nawet online. Jednak ja dziś pójdę o krok dalej i przedstawię Wam również potencjalne najlepsze odpowiedzi, które świadczyć będą, że dokonaliście właściwego wyboru.

Sesja ślubna narzeczeńska we wrzosach

Fotografia ślubna

Pytanie: Jakie masz doświadczenie w robieniu sesji ślubnych?

Jaka powinna być najlepsza odpowiedź? Najlepiej jeżeli fotograf odpowie, że ma duże doświadczenie i realne umiejętności, których potwierdzeniem są certyfikaty oraz świetne portfolio. Dobry fotograf od razu proponuje Wam jego przejrzenie. Próbki pracy możesz zobaczyć też na stronie internetowej. Jednak zalecam, by nie tylko przejrzeć zdjęcia, lecz zwrócić uwagę na szczegóły. Prawdziwy artysta z chęcią omówi swoje prace, ale też, jeżeli jesteście osobami wrażliwymi, to na pewno poczujecie emocje, jakie biją z danego zdjęcia. Poza doświadczeniem i bogatym portfolio fotograf powinien Wam pokrótce opowiedzieć o swojej drodze zawodowej i najciekawszych wyzwaniach, z jakimi do tej pory przyszło mu się zmierzyć na ślubach.

sesja ślubna

Pytanie: Czy znasz dobre miejsca, gdzie można wykonać sesję ślubną?

Dobry fotograf powinien mieć rozeznanie w terenie, w którym najczęściej pracuje. Jeśli podejmuje się zleceń w całej Polsce, to powinien znać wiele szczególnych miejsc z danych rejonów, gdzie można wykonać piękne zdjęcia w różnorodnej scenerii. Trzeba pamiętać, że profesjonalny fotograf powinien być pomysłowy, a więc nie powinien być ukierunkowany tylko na jeden charakter sesji, np. w formie romantycznej czy wyniosłej. Powinien mieć na tyle duże umiejętności, że wykonanie sesji humorystycznej czy fancy, czyli eleganckich z nutą glamour, nie jest dla niego żadnym problemem.

pytania do fotografa ślubnego

Pytanie: Ile kosztuje sesja ślubna i jakie pakiety oferujesz?

Standardem jest reportaż ślubny w połączeniu z sesją ślubną. Oczywiście można zdecydować się na pakiet okrojony, czyli sam reportaż z dnia ślubu bądź samą sesję w studiu, w plenerze lub wybranym miejscu. Trzeba tutaj zaznaczyć, że miejsce sesji nie wpływa na cenę, o ile nie trzeba wynająć sali czy uzyskać płatnej zgody na sesję w danym miejscu (tak bywa nawet w przypadku niektórych plenerów). Ponadto pakiet fotografii ślubnej może obejmować również zdjęcia grupowe z gośćmi. Fotograf powinien dysponować wieloma obiektywami, by wszystkie sesje były na najwyższym poziomie.

Formalne pytania do fotografa oraz pytanie dotyczące jego wizji:

Oczywiście musicie pamiętać, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o wizję. Otóż fotograf po rozmowie z Wami może, a raczej powinien zaproponować Wam jakąś koncepcję sesji ślubnej, ale duże znaczenie ma fakt, byście i Wy porozmawiali z nim na temat oczekiwań i tego, jakie macie marzenia. Dzięki temu fotograf będzie wiedział czego oczekujecie i spełni te oczekiwania w 100%. Jednocześnie często możecie liczyć na dobre rady, dzięki którym Wasze fotografie będą niepowtarzalne. Dobry fotograf nie boi się też powiedzieć, gdy Wasz koncept nie jest najlepszy, choćby ze względów technicznych. Pamiętajcie, że ważny jest tzw. flow, czyli rozmawiając z fotografem musicie czuć się dobrze, nie możecie nadmiernie się stresować. Ale trzeba te przyznać, że duże umiejętności artysty sprawią, iż nawet, gdy nie jesteście najzdolniejszymi modelami, to i tak wydobędzie niezwykle piękne ujęcia.

Czy bierzesz zaliczkę za zdjęcia ślubne?

Fotograf powinien wziąć zaliczkę za sesję ślubną, a Wy bez problemu powinniście ją zapłacić. Czasami sesja wymaga np. wynajęcia sali i wtedy taka zaliczka się przyda, ale jest też potwierdzeniem tego, że zdecydowaliście się już na 100% na usługi danego artysty-fotografa. Nie ma jednolitej kwoty, która zawsze pobierana jest jako zaliczka, jednak wielu fotografów bierze od 30 do 50% ostatecznej ceny sesji ślubnej.

Jak długo musimy czekać na zdjęcia?

Czas oczekiwania na zdjęcia po wykonanej sesji ślubnej czy reportażu ślubnym w dużej mierze zależy od objętości zlecenia. Czasami zdjęcia można otrzymać już tydzień po ślubie. Jednak standardowym okresem jest jeden do dwóch miesięcy. Trzeba pamiętać, że fotograf musi mieć czas na poddanie zdjęć obróbce i nie chodzi tu o „agresywny Photoshop”, ale np. usunięcie plam na sukni ślubnej. Zapis na temat terminu w jakim zostanie wykonane zlecenie powinien znaleźć się w umowie, którą koniecznie musicie podpisać z fotografem.

Czy wykonujesz zdjęcia z drona?

Jeżeli zależy Wam na wyjątkowej sesji ślubnej czy reportażu, to koniecznie powinniście zapytać, czy fotograf oferuje tzw. zdjęcia z lotu ptaka, czyli zdjęcia z drona. Dobry fotograf inwestuje w sprzęt i na pewno posiada wysokiej jakości dron.

Fotografia ślubna – sprawdź termin, zapytaj o ofertę