Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny. Unikamy przy nim wielu formalności, wydatków i nerwów. Dlatego niektóry nazywają go dowcipnie ślubem humanitarnym. Jakie są plusy i minusy ślubów humanistycznych? Jak wygląda ślub humanistyczny z perspektywy fotografa? Przeczytajcie poniżej.

Zapraszam też do sprawdzenia oferty fotografii ślubnej i informacji na stronie fotograf ślubny Warszawa

sesja ślubna w galerii handlowej Złote Tarasy

Czym jest ślub humanistyczny?

Czy można wziąć ślub bez formalnego zalegalizowania związku? Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe i coraz częściej wybierane przez pary. Mowa o ślubie humanistycznym. Taka ceremonia może mieć dowolną oprawę i odbywać się w wybranym przez Was miejscu. Tylko młoda para decyduje jak będzie przebiegać uroczystość. Bardzo często są to śluby w plenerze. Do niedawna niemożliwe było zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem czy kościołem, obecnie USC dopuszcza taką możliwość, natomiast kościół w tej kwestii jest bardziej konserwatywny. Przy takim ślubie nie potrzebujecie urzędnika stanu cywilnego. Za to możecie dowolnie wpływać na kształt przebiegu ślubu, możecie wymyślić własną przysięgę małżeńską a panna młoda ma większą swobodę wyboru stroju.

Dobre zdjęcia ślubne bez zawodowego fotografa? Tak to możliwe! Zobacz jak się do tego zabrać!
Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub (wersja tylko dla nerdów)
Kadry pełne miłości czyli jak fotografuję śluby?
Wedding content creator. Ślub w mediach społecznościowych

Ślub humanistyczny – postawcie na spontaniczność

Jedną z największych zalet ślubów humanistycznych jest ich łatwość organizacji i naturalność. Wielu osobom przeszkadza to, że w czasie ślubu w USC czy też kościele powtarza się ściśle określone formuły i nie ma tu zbytnio miejsca na spontaniczność. Zatem osoby, którym zależy na własnych przysięgach, a także te, które nie mogą z przyczyn formalnych zawrzeć ślubu w USC, mogą zdecydować się z powodzeniem na ślub humanistyczny. Z mocy prawa nie będą małżeństwem, ale potwierdzą wobec siebie i zaproszonych gości fakt, że chcą iść razem przez życie.

Dla kogo odpowiednim wyborem będzie ślub humanistyczny?

Rozważacie czy warto wziąć ślub humanistyczny? Osoby tej samej płci jak do tej pory są w Polsce prawnie dyskryminowane i nie mogą zawrzeć ślubu w USC. Co ciekawe od 2020 r. osoby homoseksualne mają możliwość zawarcia nieformalnego związku małżeńskiego w Reformowanym Kościele Katolickim, który został zarejestrowany jako legalna wspólnota wyznaniowa. W dalszym ciągu jednak taki ślub nie ma mocy prawnej, podobnie jak śluby humanistyczne. Ma jednak duże znaczenie dla pary i może być bardzo wzruszający. Ślub humanistyczny może zawrzeć także para, której forma zawarcia związku w obecności celebranta (zarejestrowanego w Towarzystwie Humanistycznym), a nie księdza czy urzędnika, po prostu odpowiada. Będzie to typowa ceremonia personalizowana od A do Z, dostosowana do preferencji i potrzeb pary. To dobry wybór także dla agnostyków i ateistów, którzy po skromnej ceremonii w USC, jedynie w obecności świadków, chcą złożyć własne przysięgi w pięknej scenerii w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Ślub humanistyczny będzie odpowiedni dla par różnych wyznań, a także różnych narodowości, które nie mogą lub nie chcą brać ślubu w USC lub kościele.

Ceremonia humanistyczna jest popularna wśród osób nowoczesnych, osób które preferują ślub na własnych zasadach, marzą o ślubie tematycznym, nudzą ich tradycyjne ceremonie ślubne jak również par homoseksualnych, które ciągle nie mogą wziąć w naszym kraju normalnego ślubu.

Ślub humanistyczny może mieć tradycyjną oprawę i wzbudzać wzruszenie u wszystkich obecnych, takie same jak w wypadku ślubu kościelnego czy ślubu cywilnego.

Moje doświadczenia ze ślubem humanistycznym

Jako fotograf ślubny, który ma duże doświadczenie zebrane w całej Polsce i poza jej granicami, miałem już okazję uczestniczyć w ceremonii ślubu humanistycznego. W ramach takiego ślubu można zdecydować się na tradycyjną celebrację w gronie rodziny i znajomych. Wiele par, którym prawo tego nie zabrania, decyduje się wcześniej czy później na ślub w USC, ale w kameralnym gronie, tylko w obecności świadków. Natomiast ślub humanistyczny jest przeznaczony właśnie dla nich, ale i członków bliższej i dalszej rodziny. W Szkocji taki ślub ma moc prawną i bardzo często odbywa się w plenerze. W Polsce pary również decydują się na wybór pięknej scenerii na taki ślub. Jego cena jest uzależniona właśnie od tego, gdzie ma się on odbyć. Jednak zwykle zaangażowanie celebranta i zamówienie ceremonii ślubu humanistycznego to koszt około 1000 zł. Nie trzeba wspominać, o tym że w czasie takiego ślubu macie zdecydowanie większe pole do popisu, jeśli chodzi o całą oprawę. Ważne są dekoracje, ale i atrakcje przygotowane na tę ceremonię. Piękna sceneria jest istotna, bo tworzy odpowiedni klimat na zdjęciach. Jeśli Wasz ślub humanistyczny odbywa się w plenerze, to musicie pamiętać o tym, że najlepszą porą będą godziny popołudniowe przed zachodem słońca. W czasie tzw. złotej godziny zdjęcia będą najlepszej jakości.

Ślub humanistyczny – mistrz ceremonii

Ślubów humanistycznych udziela specjalna osoba – jest to Mistrz Ceremonii Ślubu Humanistycznego. Osoba taka nie musi i nie potrzebuje mieć umocowania urzędowego – cywilnego czy tez kościelnego. mistrzem ceremonii może być każdy, natomiast musi mieć określone cechy i umiejętności.

  • Musi to być osoba spokojna i opanowana, o pewnych zdolnościach organizacyjnych.
  • Powinna to być osoba przekonująca dla Państwa Młodych i doświadczona w udzielaniu tego typu wydarzeń.
  • Powinna to być osoba dobrze czująca się z występami publicznymi, potrafiąca przemawiać i nie bojąca się wystąpień przez większym gronem.
  • W końcu powinien być to ktoś kto umie dostosować się do sposobu organizacji ceremonii i poprowadzić ją tak, by wywołać jak najpiękniejsze emocje u osób zgromadzonych. W końcu Uroczystość ślubu humanistycznego tym różni się od ślubu cywilnego, że można “zaszaleć” z przebiegiem uroczystości.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślubowi humanistycznemu może towarzyszyć wystrzał konfetti po złożonych przysięgach, tradycyjne sypanie ryżu, rzucanie monet czy sztuczne ognie. Jako fotograf ślubny staram się uchwycić każdy ważny moment ceremonii ślubu humanistycznego, począwszy od przygotowań, przez składanie własnych przysiąg aż po finalne stwierdzenie zawarcia nieformalnego związku małżeńskiego. Skupiam się na emocjach pary, na ich twarzach i wpatrzonych w siebie oczach. W czasie ślubu humanistycznego to oni są najważniejsi, a reszta jest tylko tłem, choć ważnym i pięknym, to jednak nie najistotniejszym. Dobry fotograf ślubny pracuje w taki sposób, że jego obecność nie jest uciążliwa dla nikogo, jednocześnie skrupulatnie wypełnia swoją rolę, nie rzucając się w oczy. Najważniejsze jest dla mnie to, by powstał reportaż ślubny, który będzie spełniał Wasze oczekiwania. Dlatego po skontaktowaniu się i ustaleniu terminu, warto się spotkać czy to osobiście czy wirtualnie, by omówić oczekiwania. Możecie zdecydować się na reportaż ślubny, sesję plenerową i zdjęcia z gośćmi. Oferta zostanie dostosowana do Waszych potrzeb!

Ile kosztuje ślub humanistyczny, a ile kosztuje fotograf na ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny kosztuje tyle samo co każdy inny ślub minus wydatki urzędowo kościelne plus wydatek na osobę celebrująca to wydarzenie. Mogą one wynosić zero złotych jeśli to Wasz przyjaciel albo 10.000 jeśli znany aktor. Pomijając czynnik znanych aktorów, ceny można porównywać ze ślubem cywilnym.

Oferta fotografii jest u mnie taka sama jak przy innych ceremoniach ślubnych, z tą różnicą że w przypadku ślubu humanistycznego, zwykle obywa się bez oczepin do 1 w nocy 🙂 Przy krótszych uroczystościach można liczyć na zniżki.

Ceremonia ślubu humanistycznego

Ta ceremonia ma taką samą ideę jak każda inna ceremonia ślubna. Jest celem i sensem jest dokonania połączenie dwóch osób i zrobienie tego w taki sposób, by mogli w tym brać udział

Pamiętaj że każda taka ceremonia ma taki sam sens i znaczenie dla narzeczonych jak każda inna ceremonie ślubna – w końcu prawdziwy ślub para młoda zawiera w swoich sercach.

Pierwszych ślub humanistyczny odbył się w Polsce 9 grudnia 2007. Odbył się on przy udziale przedstawicielki Szkockiego Towarzystwa Racjonalistycznego

Nie tylko śluby humanistyczne

Jest kilka rodzajów ceremonii humanistycznych i nie są to tylko śluby humanistyczne. Do tego rodzaju ceremonii należą także inne rodzaje wydarzeń jak Ceremonia Powitania Dziecka czy też

Ceremonia Odnowienia Przysięgi

To akurat szczególny wypadek celebracji. Za każdym razem ceremonia taka potrafi odtworzyć emocje, przypomnieć szczegóły jej złożenia. Można zaprosić tych samych ludzi i zorganizować wydarzenie w podobny sposób.

Dlaczego ktoś miałby się decydować na zorganizowanie Ceremonii Odnowienia Przysięgi?

  • Może to być pretekst do fizycznego i przy okazji emocjonalnego powrotu do ukochanych miejsc, które coś znaczą dla Waszej znajomości.
  • Za pierwszym razem było skromniutko a teraz Was stać!
  • Możecie chcieć sobie podziękować za te wszystkie cudowne lata! (albo wynagrodzić sobie wszystko, co było nie tak)

Fotografia ślubna

Co lepsze – ślub humanistyczny czy ślub w kościele lub urzędzie stanu cywilnego?

Nie sposób poradzić jednoznacznie czy lepsza będzie dla Was ceremonia humanistyczna czy po prostu ślub kościelny albo ślub cywilny. Sami wiecie lepiej jak chcecie się czuć i wyglądać w Waszym dniu ślubu. Trzeba jednak zauważyć że z czasem rośnie popularność ślubów humanistycznych i coraz więcej par rozważa czy nie lepiej stanąć na ślubnym kobiercu na swoich własnych zasadach! Śluby humanistyczne należą do tych ceremonii, gdzie uczucia zwyciężają sztywne tradycje a spontaniczność zwycięża nad formalizmem.

Dlatego też wiele par młodych decyduje się na takie zawarcie małżeństwa.

Idea ślubu humanistycznego okiem fotografa

Dla mnie jako fotografa, ślub humanistyczny ma same zalety. Należą do nich:

  • swoboda, możliwość realizacji idei slow wedding
  • prawdziwe emocje, nie krępowane stresem występowania przed urzędem (ksiądz przy ślubie kościelnym też występuje w roli urzędnika)
  • Młodej parze ślubu może udzielić każdy. Bliska osoba, przyjaciel czy osoba, która, na przykład z racji wykształcenia aktorskiego zrobi to w sposób bardziej… fotogeniczny.
  • nie ma tylu zakazów co w kościele. Nie ryzykujecie (ryDZykujecie, hehe) że ksiądz będzie kręcił nosem na fotografowanie lub wprowadzał sztuczne ograniczenia. I nie ryzykujecie ceremonii ślubnej w urzędzie, które potrwa 6 minut, gdzie goście nie zdążą się dobrze rozsiąść, a będzie już po wszystkim (a nie ukrywam że się zdarzało)

Tutaj para młoda decyduje o wszystkim! Jeśli wśród decyzji które podejmujecie, znajdzie się też decyzja o sprawdzeniu mojej oferty – serdecznie zapraszam do kontaktu!

napisz do mnie