Sesja ślubna

Zdjęcia są prawdziwą pamiątką ślubu, bo dzięki nim można przypomnieć sobie wszystkie odczuwane w danych chwilach emocje, które są widoczne na fotografiach – miłość, oddanie, zachwyt pana młodego na widok panny młodej, łzy wzruszenia w czasie błogosławieństwa rodziców. Wszystkie te chwile uwiecznione są na ślubnym reportażu, jednak równie ważna i wyrażająca wiele emocji może być sesja ślubna. Warto mieć na nią pomysł bądź przynajmniej plan, gdzie będzie się odbywać. Sesja ślubna może być wykonana w dniu ślubu albo innym terminie.

Kiedy wykonać sesję ślubną?

Sesję ślubną możecie wykonać oczywiście w dniu wesela albo w innym terminie. Na pewno decydując się na sesję w dniu ślubu, na przykład w trakcie wesela, ma się niemal pewność, że się ona odbędzie, bo jeśli już ślub się odbędzie, to raczej żadna sytuacja losowa nie przeszkodzi w jej wykonaniu. Oczywiście mowa tu głównie o niedyspozycji zdrowotnej. Nie trzeba też obawiać się, że decydując się na sesję ślubną w dniu ślubu stracicie dużą część wesela. Możemy tę kwestię załatwić nawet w ciągu 30 minut do godziny, jeśli sesja odbędzie się w tym samym lub pobliskim miejscu. Jeśli zdecydujecie się na sesję w innym dniu, najpierw dobrze wybierzcie miejsce sesji ślubnej. Jest wiele urokliwych miejsc gdzie sesja będzie przyjemnością. A może jakaś wyją

sesja ślubna

Sesja ślubna w dniu ślubu – o czym należy pamiętać?

Na pewno warto, by sesja ślubna odbywała się w tzw. złotej godzinie, jeśli wybieracie na nią plener. Tak jest najczęściej, bo jednak plenerowe zdjęcia mają wyjątkowy klimat. Dobra koordynacja czasu jest więc jednym z pierwszych wyzwań, które stoją przed parą młodą. Musicie wziąć to pod uwagę już na samym początku ustalając godzinę ceremonii ślubu i początek przyjęcia weselnego. W końcu musicie być obecni na samym początku, by odebrać od gości życzenia, wznieść pierwszy toast, zjeść z zaproszonymi obiad i zatańczyć pierwszy taniec.

Sesji ślubnej nie można wykonać o każdej porze. Najlepsza godzina na sesję ślubną w plenerze to czas przed zachodem słońca. Wtedy światło jest miękkie, delikatne i ciepłe, a Wy będziecie się prezentować na zdjęciach wyraziście i korzystnie. Oczywiście sesja nie powinna odbywać się zbyt późno także z powodu tego, że po szaleństwach na parkiecie zarówno Wasze stylizacje, fryzury, jak i makijaż będą wymagały pewnych poprawek. Oczywiście nie musicie obawiać się o drobne niedociągnięcia jak niespodziewana plama na koszuli czy zabrudzenie białej sukni, bo takie wypadki mogą być wyeliminowane w czasie obróbki graficznej.

sesja ślubna na torze motorowym

Plener ślubny czy sesja w studio fotograficznym

Jest wiele niezwykłych miejsc, gdzie możemy wykonać sesję ślubną. Pierwsza decyzja które należy do par młodych to studio czy plener.

Sesja ślubna w studio

Sesja w studio ma wielkie zalety. Możliwość sterowania światłem, przeznaczone do fotografowania pomieszczenie. Ale ma też minusy, mianowicie – nie robi sie tam dzisiaj sesji ślubnych a plener ślubny zawsze lepiej robić… w plenerze 😉 W każdym razie doświadczony fotograf ślubny, na pewno będzie Cię zachęcał do takiego rozwiązania. Sesja ślubna ma cel w postaci pokazania piękna Waszego i Waszych emocji a to najlepiej współgra z naturalnym otoczeniem, niekoniecznie z jednolitym tłem. Nadal jest to sesja która może mieć swój klimat sesji i studio fotograficzne z możliwością sterowania światłem dla wielu może być tu pomocą.

Sesje studyjne jako lokacja sesji ślubnej to to instytucja które czas trochę przeminął ale warto wspomnieć, że kiedyś studio to było standardowe miejsce wykonywania ślubnej sesji. Sesje ślubne w studio dziś trochę trącą myszką ale wielu rodziców do dzisiaj (od, no może do wczoraj) nie wyobrażało sobie ślubu bez “pójścia do studia”.

Osobiście jako osoba “ogarniająca studio” bardzo się cieszę że ciągle sporo młodych par decyduje się na sesję ślubną w studio.

Fotografia ślubna

ślub humanistyczny w plenerze

Sesja plenerowa

Sesja ślubna w plenerze. Jeden malutki minusik w postaci konieczności dostosowania się do pogody a poza tym same plusy i możliwość skorzystania z setek kreatywnych pomysłów:

sesja ślubna nad morzem

Morze to świetna lokalizacja na sesje ślubne, a sesja na plaży to może być świetna zabawa. Sesja połączona ze spacerem brzegiem morza, szczególnie kiedy jest wschód słońca lub złota godzina (czyli czas na 1-2 godziny przed zachodem słońca), sprawi że z przyjemnością będziecie wracać do obrazów zapisanych w Waszych zdjęciach ślubnych. Sesja plenerowa nad morzem może być z powodzeniem połączona z urlopem lub relaksującym weekendem nad morzem

Sesja ślubna – złota godzina czy sesja w wschodzie słońca?

Moim zdaniem dużo lepiej umówić się na sesję ślubną o złotej godzinie, czyli bezpośrednio przed zachodem słońca. Podobny efekt (delikatne rozproszone światło, ciepłe zabarwienie światła słonecznego, “złota poświata”) jest zaraz po wschodzie, ale zauważcie – żeby zrobić sesję zaraz po wschodzi słońca to zrobić makijaż i włosy oraz na sesję ślubną dojechać musicie zaraz PRZED wschodem słońca, a to nie zawsze jest tak fajne… Chyba że wolisz naturalny delikatny makijaż i rozwiane własny – no wtedy to … i tak nadal wcale nie jest tak fajne jakby się mogło wydawać. Mam jednak wrażenie że wschody słońca mają w sobie coś niepowtarzalnego i niezwykły klimat więc jeśli do kompletu zdarzy się wyjątkowa lokalizacja, to mamy przepis na sesję ślubną którą zapamiętacie na długo (być może pozytywne 🙂 )

plenerowa sesja ślubna w górach

Plener ślubny w górach to zawsze dobry pomysł, jeżeli lubisz wędrować, a w zdjęciach jest dla Ciebie ważne piękne tło które harmonizuje z pięknem pary młodej.

Aby mieć pełną radość z pleneru ślubnego w górach, musicie mieć jak przetransportować suknię na miejsce, mieć siłę tam dotrzeć i liczyć się ze zmienną czasem pogodą.

Zimowa sesja ślubna

Zima jest wspaniałym czasem sesji plenerowej. Oferuje wielkie białe przestrzenie które po pierwsze gwarantuję piękne tło. Po drugie biały puch daje dużo możliwości zabawy, na przykład w postaci rzucania śnieżkami lub lepienia bałwana.

Śnieg ma też swoje minusy- nieuchronnie łączy się z zimnem, bywa nieco nieprzewidywalny (czasem w ciągu kilku godzin może pozostać po nim tylko wspomnienie oraz plucha) a także bywa przyczyną wielu zabawnych upadków.

Śnieg bywa też czasem niefotogeniczny. Jego biel bywa “oślepiająca” dla matrycy aparatu powodując prześwietlenia i dominując swoją jasnością kadr. Ślubna sesja plenerowa ma za to ten plus, że z dużą pewnością można powiedzieć, że większość znajomych nie będzie miało takiej samej. Plener ślubny zimą to gwarancja niepowtarzalnych ujęć.

Jesienne kolory

Jesienne kolory to dobry przepis na sesję. Łazienkach Królewskich lub park to miejsca które pięknie podkreślają urok jesieni. Jeśli planujesz plenerową sesję ślubną na jesieni, upewnij się Twoich rzeczach są jakieś ciepłe ciuchy na przebranie bo w jesieni złota godzina to często zimna godzina i wieczorami często robi się chłodno.

Sesja ślubna za granicą

Egzotyczny miejsca za granicą potrafią być wymarzoną scenerią sesji zdjęciowej. Ślubny plener po palmami, na egzotycznej plaży czy w otoczeniu Islandzkich gejzerów – to przyjemność niedostępna w najbliższej nam okolicy. Mi jak do tej pory udało się zrobić sesję ślubną najdalej w Rzymie i Londynie ale jestem ciągle otwarty na jeszcze dalsze wyprawy. Jeśli wiec marzysz o plenerze ślubnym za granicą – daj wcześniej znać. Może to być także sesja narzeczeńska, która wielu osobom wydaje się bardziej “niezobowiązująca” bo do narzeczeńskiej sesji zdjęciowej na ogół nie potrzebujemy sukni i garnituru.

Sesja ślubna w stylu rustykalnym

Jeśli lokalizacja wesela ma klimat rustykalny i uważacie że to magiczne miejsce – czemu nie zrobić sesji ślubnej właśnie tam. Możemy też umówić się na sesję ślubną w Waszej rusykalnej lokalizacji innego dnia i popracować spokojnie, bez ślubnego stresu a przy tym mieć do dyspozycji takie samo otoczenie.

Sesja ślubna w klimacie industrialnym

Sesje ślubne o industrialnym charakterze. Kiedyś niezwykle popularne, szczególnie jeśli wiązały się z modnym niegdyś trash the dress. Stare opuszczone hale przemysłowe, Łodź Fabryczna, mury z czerwonej cegły – kiedyś to było bardzo popularne.

Sesja ślubna w plenerze – zobacz galerię

Połączenie sesji z podróżą poślubną

To idealny mix, pod warunkiem że dacie znać odpowiednio wcześniej. Wtedy będziemy w stanie zaplanować lato tak, że będę w stanie dojechać do Was na sesję plenerową. Sesja ślubna połączona z podróżą poślubną wymaga jednak kilku przygotowań. Musicie pomyśleć jak zabrać suknię (jeśli to w niej panna młoda ma wystąpić), plener ślubny zwykle robi się z makijażem więc warto pomyśleć gdzie będzie można go wykonać.

Sesja ślubna organizowana po ślubie – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Plener ślubny nazywany też sesją ślubną. Tu krzyżują się dwa rodzaje fotografii jakimi są sesje zdjęciowe i fotografia ślubna.

Decydując się na sesję ślubną w terminie późniejszym niż dzień ślubu i wesela, trzeba pamiętać, że problemem może być zabukowanie usług fotografa na dwa terminy. Zatem taka opcja jest możliwa, gdy rezerwujecie termin znacznie wcześniej, z podobnym wyprzedzeniem jak salę weselną, czyli nawet 2-3 lata. Wtedy jest szansa, że fotograf nie ma jeszcze wypełnionego swojego terminarza na dany rok i będzie możliwe zamówienie reportażu ślubnego w dniu ślubu i sesji ślubnej w innym terminie. Na pewno jeśli logistycznie uda nam się dograć terminy, to takie rozwiązanie jest korzystne, bo na sesję można przeznaczyć nieco więcej czasu, a także wybrać inną lokalizację niż ogród czy teren przed salą weselną albo pobliski park czy inne miejsce znajdujące się w niewielkiej odległości od odbywającego się wesela. Jeśli macie nietuzinkowy pomysł na sesję ślubną, który nie jest do zrealizowania w dniu ślubu, to takie rozwiązanie pod wyżej wymienionymi warunkami będzie dla Was najlepsze. Oczywiście to dobry wybór również dla wszystkich tych, którzy nie chcą stracić ani sekundy ze swojego wesela.

Sesja ślubna w prezencie czyli voucher na sesję ślubną

Vouchery czyli karty podarunkowe na sesje zdjęciowe są coraz bardziej popularne. Dzięki takiej karcie podarunkowej można po prostu dać komuś plener ślubny w prezencie. Nie zawadzi dyskretnie wybadać, czy obdarowanym odpowiada styl fotografa ślubnego, pokazując mu przykładowe prace. W moim wypadku sesję można zamienić na wiele innych rzeczy (jak album ślubny, sesję zdjęciową w studio) etc. Kupony mogą być zarówno kwotowe (opiewające na określone kwoty pieniędzy) jak i celowe (opiewające na konkretną sesję, gdzie obdarowana para młoda nie zna kwoty jaką wydaliście)

Udany plener ślubny? Kluczem jest dobra współpraca z fotografem ślubnym

Warto wcześniej umówić się na spotkanie, pooglądać zdjęcia ślubne i zapytać, gdzie zostały wykonane. Możecie pytać o lokację, możecie pytać ile zajęła ta sesja ślubna i gdzie została wykonana. Ze swej strony chętnie opowiem o wszystkich szczegółach, żebyście mieli dobre wyczucie jak zorganizować Waszą własną, wymarzoną sesję.

Nie musisz się obawiać że nie umiesz pozować, że nie będziesz wiedziała co zrobić i jak się zachować. To najmniejszy problem i w każdym takim wypadku możecie liczyć na moją pomoc i wsparcie oraz na konkretne podpowiedzi.

Jak długo trwa sesja ślubna?

Sesja ślubna w dniu wesela zwykle trwa 20 do 30 minut, ponieważ nikt nie ma na nią czasu a gościa nie mogą się Was doczekać z powrotem na sali/ Pary młode są też wtedy pod wpływem silnych emocji (oraz po prostu “pod wpływem”). Dlatego sesja w dniu wesela często jest zamieniana na normalny na rzecz ślubnego pleneru w inny dzień.

W wypadku plenerowej sesji ślubnej, czas trwania wynosi najczęściej 2 lub 3 godziny. Do tego dochodzi czas, który jest nam potrzebny przy przemieścić się z jednego miejsca na drugie, jeżeli ślubny plener odbywa się w więcej niż jednym miejscu.

Sesja ślubna narzeczeńska we wrzosach

Fotografia ślubna

Cena sesji ślubnej

Mam trzy podstawowe pakiety sesji ślubnych:

  • Sesja zdjęciowa w dniu wesela trwa tyle czasu, ile na to możecie przeznaczyć i kosztuje 0 złotych.
  • Sesja zdjęciowa opcja 2 to dwie godziny fotografowania (zwykle otrzymacie z niego około 25 zdjęć)
  • I trzeci, ostatni pakiet zdjęć ślubnych w plenerze to 3 godziny fotografowania (należy oczekiwać 50 zdjęć)

To pakiety, natomiast ile w danym momencie kosztują plenery ślubne, i jakie sa obecne promocje, zawsze dowiedzie się w dziale “fotografia ślubna

Nie macie pomysłu na sesję ślubną? Wszystkiemu zaradzę!

Jeśli kompletnie nie macie pomysłu, jak powinna wyglądać Wasza sesja ślubna, to możecie zdać się na moje doświadczenie. Oczywiście możecie posiłkować się również zdjęciami z sesji już przeze mnie wykonanymi, dostępnymi w moim portfolio. Staram się nie powielać schematów, bo każda sesja ślubna powinna być wyjątkowa. Jednak możecie się nieco zainspirować klimatem, czy scenerią sesji. W czasie trwania sesji ślubnej będę Wam dawał wskazówki, dzięki którym zdjęcia będą lepsze i bardziej naturalne. Wasze zadowolenie, ale i komfort w czasie sesji ślubnej, jest dla mniej zawsze priorytetem.

Fotografia ślubna – sprawdź termin, zapytaj o ofertę

    Bądź na bieżąco!

    zapisz się i otrzymaj 10% upustu na pierwszą sesję lub dowolne foto-produkty

    Nie spamuję, wysyłam tylko ważne info zgodnie z polityką prywatności .