odbitki foto - tło nagłówka

Dobre zdjęcia ze ślubu bez zatrudniania profesjonalnego fotografa? Jak się za to zabrać?

Zdarzyło mi się w życiu razy kilka, że zrobiłem zdjęcia ślubne z których byłem naprawdę dumny, a jednak miałem wrażenie że pary młode tego nie dostrzegają. Na zdjęciach piękna perspektywa, to magiczne boczne oświetlenie w którym panna młoda wygląda jak bogini, ciakawie rozmyte tło i kreatywne wieloplany; no a młoda na zdjęciach widzi tylko że na nich nie widzi cioci Jadzi spod Wolbromia. Czy skądś tam.

To po co Wam fotograf – myślę sobie – sami se zróbta! A właściwie.. może to wcale nie jest taki zły pomysł…

Rzeczywiście jest tak że narzeczeni czasem się spierają czy zatrudnić kamerzystę; obecność fotografa na ślubie traktując jako pewnik. Oczywiście „fotek” ma kilka „plusów dodatnich” Kilkoma zdjęciami umie oddać esencję ślubu, zdjęcie można zretuszować żeby panna młoda wyglądała najpiękniej jak się da, zdjęcia łatwo publikować na portalach społecznościowych i zyskiwać zyliony lajków. A jednak usługi dobrego fotografa nie są tanie.

A gdyby tak posunąć się jeszcze dalej i zrezygnować również z fotografa? I w dodatku nadal dostać dużo zdjęć ze swojego ślubu? Jeśli to dobrze rozegrasz, efekty mogą przerosnąć twoje oczekiwania.

Jak to dobrze rozegrać?

Profesjonalny fotograf robi dużo zdjęć na ślubie i wbrew pozorom nie to go wyróżnia od innych. Dziś prawie każdy kto ma telefon, robi dużo zdjęć na ślubie Zdradzę Ci sposób. Po prostu zapowiedz że na Waszym ślubie, wykonywać zdjęcia gościom po prostu wolno. I w przeciwieństwie do typowych ślubów nikt nie będzie miał o to do gości pretensji. Tylko postaw warunek że wszystkie zdjęcia wykonane na Waszych ślubie muszą trafić do Was czyli do pary młodej. Obowiązkowo. Czas na

Przykładowy gry-plan

  1. Ustal wszystko z DJ, wodzirejem, orkiestrą – kimkolwiek ma na weselu władzę (czyli mikrofon). Powiedz jaki masz plan, poproś o odpowiednie zapowiedzi w kluczowych miejscach.
  2. Ustal, jak goście mają dostarczyć zdjęcia. Dobrym pomysłem jest utworzenie folderu na ftp czy po prostu dysku google, ze swobodnym dostępem dla osób które posiadają link i rozesłanie linka na karteczkach wszystkim gościom. . By to było możliwe, wystarczy że ktoś ma telefon (a więc zarazem aparat). Możecie go dodać do zawiniątka, które każdy z gości znajdzie na swoim stole.
  3. Poproś o synchronizację czasu – na początku możecie zorganizować zabawę – odliczanie, do momentu ZERO, kiedy wszyscy zainteresowani ustawią na swoich aparatach kompaktowych czy lustrzankach poprawną godzinę. Dzięki temu, będziecie mieć pewność że zdjęcia zachowają porządek czasowy (telefonów ten problem nie dotyczy bo czas się zawsze zgadza)
  4. Ułatw gościom robienie zdjęć. Możesz ustawić specjalną ściankę która do tego służy i dobrze ją oświetlić.
  5. Umieść w planie imprezy szczególnie „fotogeniczne” momenty jak sztuczne ognie, tort z racami, może nawet mini sesję z Wami dla wszystkich chętnych?
  6. Możesz wprowadzić dodatkowe ułatwienia dla gości jak aparaty Instax / Polaroid. W takim wypadku warto by zdjęcia nie tylko się drukowały ale także zapisywały się w pamięci aparatu.

Pamiętaj, ze zdjęcia wykonywane telefonami komórkowymi lub aparatami amatorskimi nie będą dobrze wychodzić w ciemności. Jeśli nastawiasz się na ślub przyjazny dla „fotoamatorszczyzny” to warto pomyśleć o zapewnieniu dobrego światła na sali. Telefon lub słaby aparat nie zarejestruje poprawnie tańców, szczególnie kreatywnie oświetlonych.

Z drugiej strony jest wiele „klasyków” czyli zdjęć ślubnych (szeroki kąt) które są mocnymi elementami ślubnych reportaży, które można wykonać nawet telefonem komórkowym.

Plusy braku fotografa i rejestracji ślubu przez gości

  1. Jest taniej – wiadomo
  2. Bardziej intymnie, bo jeden obcy mniej
  3. Minusem zatrudniania fotografa jest, że jeśli nie wiesz jak wybrać, możesz trafić na niewłaściwego. O sprytnych sposobach wybierania fotografa przeczytasz w moim artykule „Jak wybrać idealnego fotografa na ślub (będąc nerdem)
  4. Jeśli dobrze to rozegrasz, możesz dostać sporo ciekawych zdjęć które spełnią Wasze oczekiwania
  5. Możliwość robienia zdjęć może być dla gości dodatkowa atrakcją i czymś, co wyróżni Wasz ślub od innych

Jak zrobić super zdjęcia ślubne będąc zupełnym amatorem?
Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub (wersja tylko dla nerdów)
Kadry pełne miłości czyli jak fotografuję śluby?

Przyznam też, że nie raz nowożeńcy pokazywali mi z dumą zdjęcia które im się podobały, które formalnie nie były do niczego (bałagan w tle, zła kompozycja, uchwycenie wydarzeń w złym momencie, niekorzystny wyraz twarzy, półotwarte oczy) ale oni byli z nich zadowoleni, bo na przykład było widać tren sukni oświetlony ciekawym kolorem. No i oczywiście gdyby goście mieli swobodę robienia zdjęć, tych fotek mogłoby być więcej.

Z dobrych wiadomości, i tak dostaniesz lepsze foty niż niektóre dzieła zamówione w zamierzchłych czasach u zawodowców jak w poniższej galerii

Kiedy jednak przyda się zawodowiec?

Oczywiście czysto amatorska rejestracja ślubu ma też minusy:

  • W czasie przygotowań są obecni tylko nieliczni i rodzina nie ucieszy się jeśli ktoś będzie im przeszkadzał
  • Tłumne robienie zdjęć przez gości w czasie ceremonii, będzie ją zaburzało a amatorski sprzęt nie zarejestruje scen w ciemnym kościele. Telefonem nie zrobisz dobrego zbliżenia wzruszonej panny młodej przed ołtarzem. Dobra wiadomość – i tak połowa gości robi wtedy zdjęcia, takie czasy…
  • Skupienie gości na robieniu zdjęć może odciągnąć ich od brania udziału w ślubnych zabawach
  • Pewnych elementów ślubu które są bardzo dynamiczne lub odbywają się bez normalnego oświetlenia (lub to i to nie można zarejestrować bez profesjonalnego sprzętu. Najlepszych przykładem jest tu pierwszy taniec. Dla panien młodych to zwykle bardzo ważny element ślubu, no i jak już tyle się tego tańczenia uczą to chcą mieć dobre foty.

Retusz

Ze zdjęciami wykonanymi profesjonalnym sprzętem, można zrobić więcej. Tu przykład jak ratowałem zdjęcie wykonane w 2012 roku. Choć niekoniecznie jest moim ulubionym to jest dobrą demonstrację. Aby dokonać takiej przeróbki, potrzeba nie tylko umiejętności retuszerskich i Photoshopa ale też zdjęcie musi być wykonane w formacie raw. Z dobrych wiadomości, większość amatorskich aparatów, też ma dziś tę możliwość!

Sprzęt używany w fotografii ślubnej

Są też zdjęcia które zrobisz tylko profesjonalnym sprzętem, po prawej (lub poniżej jak oglądasz na telefonie 😉 )foto wykonane za pomocą lampy błyskowej umieszczonej za parą młodą oraz wyzwalacza.

Jakość

Profesjonalny fotograf zrobi dla Ciebie zdjęcia które nadają się na album lub do powieszenia na ścianie ze względu na jakość techniczną i artystyczną.

Jakość bez zawodowca? Da się!

Coraz popularniejsza jest idea slow wedding – bez spinki i nadal z klasą. Zdjęcia zrobione przez gości można powiesić w salonie na miniaturowych spinaczach. Całość będzie wyglądać świetnie nawet jeśli poszczególne fotki będą nienajlepsze. Zdjęcia wykonane w jasnym świetle mają szansę mieć całkiem rozsądną jakość.

Pół na pół?

Jest tez opcja kompromisowa, która pozwala mieć zarówno profesjonalne i piękne zdjęcia ślubne jak i naturalne zdjęcie robione przez gości (bez fotografa). Jest to zamówienie sobie sesji po ślubie u profesjonalisty. Ale na to możecie się zdecydować nawet rok po ślubie – bo w końcu kto Wam zabroni prawda?

Oczywiście jeśli argumenty za zawodowcem przeważą, zawsze możesz zobaczyć moje portfolio fotografii ślubnej . Jednak ten artykuł dedykuję dla osób które nie chcą fotografa na ślubie więc teraz…

Kilka rad dla fotoamatorów

Jeśli zdecydujesz się na postawienie na zdjęcia robione przez gości, oczywiście naturalną przewagę będą tu osoby wyposażone we wszelkie amatorskie aparaty kompaktowe, lustrzanki i bezlusterkowce. Wtedy po prostu poleć im poniższe rady a zdjęcia mogę na tym tylko zyskać:

Co można poradzić osobom które chcą oddać nowożeńcom naprawdę sensowne zdjęcia a może nawet skrycie marzą o karierze ślubnego fotografa?

  1. Przygotuj się: Upewnij się, że twój aparat jest w dobrym stanie, karty pamięci włożone a baterie naładowane. Zastanów się również nad zapasową baterią i kartą pamięci, aby uniknąć problemów technicznych w trakcie ślubu.
  2. Zrozumienie swojego sprzętu: Jeśli używasz zaawansowanego aparatu, warto spędzić trochę czasu na zapoznanie się z jego funkcjami i poćwiczenie „na sucho”. Pracuję już kilkanaście lat jako fotograf ślubny a nadal zdarza mi się ćwiczyć szybkie robienie zdjęć w różnych sytuacjach „na sucho” i wcale się tego nie wstydzę.
  3. Znajomość oświetlenia: Światło odgrywa kluczową rolę w udanych zdjęciach. Przed robieniem zdjęć przyjrzyj się co i jak jest oświetlone. Spróbuj wybrać miejsca o dobrej naturalnej lub sztucznej iluminacji.
  4. Kadr i kompozycja: Zanim nabierzesz wyczucia, pamiętaj o teoretycznych podstawach fotografii, takich jak złota proporcja, reguła trzecich, czy równowaga w kadrze. Eksperymentuj z różnymi kątami i perspektywami, aby uzyskać najlepsze ujęcie.
  5. Uchwycenie emocji: Staraj się uchwycić emocje i chwile, które sprawiają, że dzień jest wyjątkowy. Zdjęcia spontaniczne i naturalne często są najpiękniejsze. Na zdjęciach pokażesz emocje dużo ciekawiej niż za pomocą emotikonek w najbardziej fascynującym wpisie
  6. Zdjęcia grupowe: Jeśli robisz zdjęcia grupowe, upewnij się, że wszyscy są widoczni i ustawieni w sposób czytelny. Komunikuj się z osobami na zdjęciu, aby uzyskać ich uwagę. Dobre ustawienie to przysłona przymknięta do 5,6-6,3 żeby wszystko było ostre i czas krótszy od 1/160 sekundy
  7. Edycja zdjęć: Po ślubie możesz skorzystać z programów do edycji zdjęć, aby poprawić kontrast, jasność, nasycenie oraz kadr. Jeśli nie masz doświadczenia, stosuj bardzo delikatne poprawki (suwaczek kontrastu o max 20%)
  8. Zapytaj o życzenia pary młodej: Zawsze warto zapytać parę młodą, czy mają jakieś specjalne życzenia dotyczące zdjęć. Mogą mieć pomysły na konkretne ujęcia lub ważne momenty, które chcieliby uwiecznić. Wtedy wystarczy im sprostać i już zbliżasz się do klasy zawodowej 😉
  9. Zrelaksuj się i baw się: Najważniejsze to cieszyć się dniem i atmosferą ślubu. Im bardziej zrelaksowany/a będziesz podczas robienia zdjęć, tym bardziej naturalne i udane one będą. Oczywiście robienie zdjęć „dla funu” (czyli przez gości) sprzyja doskonałej zabawie, no i bądźmy szczerzy – nie będą od Ciebie wymagać tyle co od zawodowca 🙂

Chcesz wiedzieć więcej? W tym artykule znajdziesz 6 najważniejszych hintów „jak zrobić super zdjęcia ślubne będąc zupełnym amatorem

Pamiętaj, że profesjonalny fotograf ślubny ma doświadczenie i sprzęt o wysokiej jakości, ale możesz uzyskać piękne zdjęcia, jeśli przyłożysz się do tych wskazówek i poznasz trochę podstaw fotografii.

A dla osób bardziej ambitnych które chcą robić zdjęcia na poziomie zawodowym i docelowo na tym zarabiać przy okazji polecam Wam mój indywidualne warsztaty z podstaw fotografii

Jeśli o mnie chodzi, uważam że ślub bez fotografa jest absolutnie ok i doskonale wpisuje się w ideę slow wedding. To Wasze święte i nikt Was nie zmusi do podporządkowania się utartym zasadom a jeśli zatęsknisz za profesjonalnymi zdjęciami to zawsze możesz zamówić sesję zdjęciową.
A jeśli trafiłaś trafiłaś tu przez pomyłkę i wolisz fotografa który fotografuje 😉 oczywiście zapraszam też do odwiedzenia mojego portfolio i informacji o tym jak pracuję.

A Wy jak uważacie – czy ślub bez fotografa może wyjść dobrze na zdjęciach? A jak u Was – z fotografem czy bez? Napiszcie w komentarzu, w razie czego coś podpowiem lub dodam do mojego wpisu 🙂

Marcel Zaborski
Marcel Zaborski

Zawodowy fotograf od 2011. Pracuję dla klientów instytucjonalnych (zdjęcia biznesowe, fotorelacje z eventów i fotografia produktu). Fotografowałem dla organizacji takich jak PZU, Jeronimo Martins, KGHM, Sol Millenium, World Anti Doping Agency i wielu innych. Fotografuję też dla Klientów indywidualnych; zajmuję się głównie fotografią ślubną (ponad 200 uwiecznionych wydarzeń), sesjami kobiecymi i macierzyńskimi.
Jestem autorem poradników o szybkiej nauce fotografii, sesjach buduarowych i biznesowych.
Moją największą pasją jeszcze szkolenie fotografów i prowadzenie warsztatów. Prywatnie pasjonuje mnie fotografia podróżnica i krajobrazowa, podróże kajakowe i rowerowe.

Artykuły: 37

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *