Malarski efekt w zdjęciach w 3 prostych krokach. Późny Rezonans / wczesne Rokokoko

Umówmy się że niewiele czasu w życiu poświęciłem na naukę malowania. Ale takie szczegóły nie powstrzymają mnie przed zostaniem malarzem.

PS. Ten materiał ma kilka lat, zapraszam po najnowsze na główną stronę bloga

Skąd tytuł? Całkiem dla żartu. Tak bardziej na serio, rokoko było epoką w sztuce (architekturze, malarstwie i przede wszystkim ornamentyce) występującą w sztuce osiemnastowiecznej Europy. Polegało na pokazaniu zmysłowości na bogatych zdobieniach, wyrafinowanie i niejakiej sentymentalności. Wydaje mi się na przykład że prawdziwe rokokowe dzieło zawierało by bogatsze w szczegóły (choć nadal utrzymane w ciemnych barwach) tło.

Moje dzieła zatytułowałbym raczej “Marcel uczy się Photoshopa” i osadziłbym w sztuce XXI wieku (czyli w czasach kiedy ludzie już posiadali Photoshopy)

A jednak efekt fajny! Zanim napiszę kilka słów o tym, jak osiągnąć efektów; dla formalności chciałbym dodać że Karolina zajmuje się tańcem, w tym również tańcem brzucha i jej idealnie szczupła talia nie jest efektem retuszu zdjęcia. Ona tak po prostu ma.

Chcesz zobaczyć w takiej sesji bliską osobę (albo siebie?) Zapraszam do zakupu vouchera.
W moim mini-sklepiku znajdziesz też inne sprawdzone akcesoria do sesji aktu i buduarowych jak duże zdjęcia na płótnie, mini-albumiki, duże wydruki ścienne.

Jak osiągnąć efekt malarski w Photoshop w 3 krokach?

  1. zrób zdjęcie. użyj bocznego oświetlenia podkreślającego włosy.
  2. zrób trochę dodge & burna (zróżnicowania jasnych i ciemnych partii obrazu). Dodge and Burn polega na zmianie ekspozycji części zdjęcia w porównaniu do reszty tego obrazu poprzez rozjaśnienie – dodge lub przyciemnienie – burn.
  3. (aktualizacja AD 2022) – nie kombinuj więcej, użyj filtra farba olejna w Photoshopie

WAŻNE: sam filtr nie wystarczy do uzyskania spektakularnego efektu. Musi iść w parze z oświetleniem i podkreśleniem jasnych i ciemnych partii obrazu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak robić dodge & burn, lub prawidłowo wykonać zdjęcie z modelką, zapraszam na indywidualne warsztaty foto tutaj, możesz też po prostu do mnie napisać.

W pewnym sensie mamy tu jednak coś z rokoko. Ona było odpowiedzią na sztywność poprzedniej epoki Ludwika … któregoś. Jak to zwykle bywa po epoce apollińskiej nastąpiła dionizyjska (mówiąc prościej ludzie trochę przestali mieć kij w dupie) To wyluzowanie, aby nie powiedzieć rozwiązłość rokoko-manów wiązała się z chęcią korzystania z radości i chwytania dnia. Miejsce sztywności zajęły imprezy a skrywaną rozwiązłość zastąpiła… po prostu rozwiązłość Duchem rokoka był przepych i kobiece piękno z odrobiną erotyzmu.

Jakim sprzętem wykonałem zdjęcia? Postanowiłem czasem dopisywać co i czym. Nie używam niczego specjalnego. Zwykle są to dwa 5D, oba bardzo wysłużone. Jedna zaliczyła upadek z 2 metrów, kiedy po sesji zostawiłem ją na dachu (nic się nie stało). Obie mają “nastukane” grubo powyżej 200 tysięcy.
O ile zawsze namawiam żeby fotografować zwykłym sprzętem i nie zwalać na niego winy, to nie namawiam do sugerowania się.

Aparaty:
Canon 7d

Obiektywy:
Obiektyw Canon 85 1.8 (tak, ten zwykły) 🙂

napisz

     


    Bądź na bieżąco!

    zapisz się i otrzymaj 10% upustu na pierwszą sesję lub dowolne foto-produkty

    Nie spamuję, wysyłam tylko ważne info zgodnie z polityką prywatności .

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *